parcatlyolla.com twitter hesabı parcatlyolla.com facebook hesabı parcatlyolla.com youtube kanalı parcatlyolla.com pinterest hesabı parcatlyolla.com google plus hesabı

Deodorantta kanser şüphesi

Ter önleyici deodorantların büyük bölümünde kullanılan alüminyumun meme kanseri riski taşıdığı ispatlandı. Bu deodorantların içerdiği aluminyum chloride maddesinin göğüs hücrelerinde tümör oluşumuna yol açtığı tespit edildi.

er önleyici deodorantlarda kullanılan alüminyumun meme kanseri riski taşıdığı ispatlandı. parça kontör

Ter önleyici deodorantlarda kullanılan alüminyumun meme kanseri riski taşıdığı ispatlandı.

Bilim dünyasında yeni tartışma dünyada yüzmilyonlarca insanın her gün kullandığı deodorantlar konusunda patlak verdi. Bundan 6 yıl önce İngiliz bilim adamlarının Keele Üniversitesi’nde yaptığı çalışmada 17 kanser hastasının göğüs tümörlerinde ve koltuk altına yakın bölgedeki dış bölgede alüminyum yoğunluğu tespit etmesi ter önleyici deodorantlar konusunda tartışma başlatmıştı. İsviçreli uzmanların dün yaptığı açıklama bu şüpheleri doğruladı. Cenevre Üniversitesi’nden biyolog Stefano Mandriota ile göğüs kanseri uzmanı Andre-Pascal Sappino tarafından yapılan araştırmada özellikle ucuz deodorantlarda ter önleme özelliği nedeniyle kullanılan aluminum chloride maddesinin göğüs hücrelerini tahrip ettiğini gösterdi.
Risksizi 6-7 kat pahalı

Jounal of Applied Toxicology dergisinde yayınlanan bilimsel makalede laboratuvar ortamında incelenen göğüs hücreleri deodorantlarda kullanılan bu kimyasala maruz bırakıldı. Birkaç hafta sonra hücrelerde bozulmalar gözlemlendi. Uzmanlar, alüminum chloride’in hücrelerde “normal olmayan” değişimlere yol açtığını, bunun da tümör oluşumu öncesi aşamalarda görülen değişimlere işaret ettiğini vurguladı. Alüminyum kimyasalları, deri gözeneklerini tıkayarak terlemeyi önledikleri için piyasada bulunan birçok anti-perspiran deodorantta, ter önleyici kremlerde kullanılıyor. Bu kimyasalı barındırmayan ürünler 6-7 kat daha pahalıya mal olduğu ve satıldığı için hem üretici firmalar, hem de son kullanıcılar tarafından alüminyum içeren deodorantlar tercih ediliyor.

parcatlyolla.com : parça kontör bayilik merkezi