parcatlyolla.com twitter hesabı parcatlyolla.com facebook hesabı parcatlyolla.com youtube kanalı parcatlyolla.com pinterest hesabı parcatlyolla.com google plus hesabı

Kaçırılma riskine karşı akıllı bileklik

11 Nisan 2013

Kaçırılma ve öldürülme riski altında görev yapan insani yardım ve bazı sivil toplum görevlileri yüksek teknoloji ürünü akıllı bilekliklerle korunacak.

Kaçırılma riskine karşı akıllı bileklik - parça kontör, parça tl, parcatlyolla.com

Özel olarak geliştirilen bileklik tetiklendiği anda telefon ve uydu üzerinden yer belirleme teknolojilerini kullanarak kullanıcısının tehlikede olup olmadığını haber verecek.

Facebook ve Twitter'a mesaj şeklinde düşecek uyarılarda, bilekliğin sahibinin geride iz bırakmadan kaybedilmesinin engellemesi hedefleniyor.
İlk bilekliklerin bu hafta dağıtılmaya başlandığı, daha fazla sayıda bileklik dağıtımı için fon arandığı belirtiliyor.
Cihazın geliştirilmesini sağlayan kampanya örgütü İnsan Hakları Savunucuları bu konuyla ilgili olarak, Çeçen insan hakları savunucusu Natalia Estemirova'nın 2009 yılında kaçırılarak öldürülmesinden sonra çalışmaya başladı.
 
TEHLİKE MESAJI GÖNDERECEK
Bileklik, içerisine yerleştirilmiş mobil telefon ve uydu yer belirleme sistemi cihazları sayesinde çalıştırıldığında önceden hazırlanmış mesajlar gönderiyor.
Cihaz, kullanıcısının kim olduğu ve nerede olduğu hakkında bilgi veriyor, yakın çevredeki çalışanları da yardım etmeleri için uyarıyor.
Düzenek, bilekliğin zorla çıkarılması halinde de otomatik olarak harekete geçiyor.
İçine, düzenek harekete geçirildiğinde hazır mesajları gönderebilen cep telefonu teknolojisi yerleştirilen bilekliği takan yardım görevlisi, tehdit altında hissettiğinde düzeneği elle çalıştırabiliyor.
Örgüt, insanlardan, çalışanların bilekliklerini sosyal medya üzerinden takip etmelerini isterken, küresel katılımın, yardım çalışanlarına saldırı planlayanlara karşı caydırıcı olacağını umuyor.